Atpakaļ
×

Vai varat to izdarīt kosmosā?

Vai varat veikt ikdienas rutīnu bezsvara stāvoklī?

Visi zina, ka kosmoss ir bezsvara stāvokļa vide. Nav iespēju palekties vai pietupties. Ja vien viņi neturas pie fiksēta objekta, astronauti starptautiskajā kosmosa stacijā (ISS) vienkārši peld apkārt. Tad kā viņiem izdodas izdarīt visas tās lietas, ko cilvēki šeit uz zemes dara katru dienu? Vai viss ir iespējams?

 

Skūšana

Neviens nevēlas elpot jūsu noskūtajos rugājos vai saņemt matiņu mākoni acīs. Philips sastapās ar šo problēmu jau Apollo 11 misijas laikā un radīja ierīci, kas droši uzsūktu noskūtos matiņus. Skuveklis ar nosaukumu MoonShaver tikai nosūtīts uz NASA, lai Nīls Ārmstrongs un viņa astronauti to paņemtu līdzi kosmosā.

 

Zobu tīrīšana

Jāizspiediež mazliet ūdens no ūdens pudelītes, turot zobu birstes galviņu, lai šķiedras absorbētu ūdeni, pēc tam jānorij lieko ūdeni. Kad ir mitra zobu birste tad jāizspiediež mazliet zobu pastas uz birstes un jāsāk tīrīšana. Kāpēc nelielu apjomu? Tāpēc, ka pēc zobu tīrīšanas ir jānorij viss, kas atrodas mutē. Tas ir tīrāk nekā izspļaut visu drānā un aizmest projām. Turklāt zobu pasta nav indīga.

 

Gulēšana

Jā. Kosmosā nav dienas vai nakts, lai gan varat to tās redzēt uz Zemes. Nav nepieciešams spilvens vai matracis, lai gulētu kosmosā, un pat nav jāguļ (Atcerieties? Nav augšup vai lejup.). Vienkārši ielieniet guļammaisā, kas piestiprināts pie sienas jūsu guļamnodalījumā, un pēc tam jāieslīd miegā. 

 

Ķermeņa funkcijas

Jā un nē. Bezsvara stāvoklis traucē daudzu ķermeņa sistēmu darbībai. Tā ir normāla parādība, ka astronauti vispirms izjūt nelabumu. Ja jūsu locekļiem nav slodzes, sarūk kaulu masa un atrofējas muskuļi. Jo ilgāk jūs uzturaties kosmosā, jo grūtāk ir pielāgoties normālai ķermeņa funkcionēšanai. Jūs varat skriet uz ISS skrejceliņa, lai saglabātu formu, kaut gan jums būs jāpiesien sevi pie celiņa, lai jūs no tā neatlēktu.

 

Tualetes izmantošana

Urīns ir vērtīgs, tāpēc jūs nedrīkstat to izšķiest. Varat ieiet tualetes nodalījumā, aizvērt durvis un izvēlieties vienu no divu krāsu šļūtenēm. Katras krāsas šļūtene ir paredzēta noteikta veida izvadīšanai. Šļūtenē ir neliels sūkšanas spēks, lai nodrošinātu, ka izvadītais materiāls nokļūst pareizajā vietā. Urīns tiek pārstrādāts dzeramajā ūdenī, bet pārējie izvadītie materiāli tiek uzglabāti, līdz tos iespējams izmest.

 

Ēšana

Jā, taču negaidiet smalku virtuvi šajā augstumā. Jūs saņemat atūdeņotas maltītes, kurām jāpievieno ūdens, vai gatavu ēdienu, ko ar karoti ēdat no maisiņa. Tas nepaliek karotē - ēdiens atraujas no karotes un peld apkārt, jums tas jāsatver ar muti. Maltītes ar mērci rada visai lielus sarežģījumus.

 

Dzeršana

Jā. Jūs nevarat ieliet ūdeni glāzē, taču varat to izsūkt no maisiņa caur salmiņu. Un tas ir gardi: galu galā tas visdrīzāk tiek iegūts no jūsu un citu komandas biedru sviedriem un urīna. Attīrot ķermeņa šķidrumus, ISS katru gadu pārstrādā papildu 6000 litrus ūdens, un jums nav jāimportē šis ūdens daudzums 400 km augstumā. Pārstrādes sistēma ir tik efektīva, ka no tās izplūstošais ūdens, iespējams, ir tīrāks par dzeramo ūdeni uz Zemes.