Alergēni mājās — gaisa attīrītāji

Philips gaisa attīrītāji skolas klasē: samazina SARS-CoV-2 pārneses risku ar gaisu

Lasīšanas ilgums — 3 minūtes

Gētes universitātē Frankfurtē, Vācijā, veikts neatkarīgs pētījums parādīja, ka Philips pārnēsājamo

gaisa attīrītāju izmantošana var palīdzēt samazināt aerosola daudzumu slikti ventilētās telpās, kur uzturas daudz cilvēku.

 

Eksperimentālo atmosfēras pētījumu profesors Joahims Kurtiuss (Joachim Curtius) kopā ar komandu vienu nedēļu klasē ar 27 skolēniem un viņu skolotājiem testēja četrus Philips AC2887 gaisa attīrītājus. Philips attīrītājiem ir priekšfiltrs rupjām putekļu daļiņām un pūkām, kā arī Philips NanoProtect HEPA un aktīvās ogles filtri. Papildus aerosolu daudzuma koncentrācijai pētnieki mērīja arī smalko putekļu daļiņu daudzumu un CO2 koncentrāciju, kā arī analizēja ierīces radītā trokšņa līmeni.

 

Rezultāts? Pusstundu pēc ieslēgšanas gaisa attīrītāji no gaisa bija izfiltrējuši 90% aerosolu[1].

 

Pamatojoties uz eksperimentālo pētījumu rezultātiem, pētnieki norāda, ka "gaisa attīrītāji ir svarīgs papildu piesardzības pasākums, jo īpaši gadījumos, kad nav ierīkotas stacionāras ventilācijas sistēmas un kad nav iespējams atvērt logus".

 

PVO iesaka veikt ventilācijas pasākumus, lai vismaz sešas reizes stundā atsvaidzinātu gaisu telpās ar āra gaisu vai atbilstoši filtrētu recirkulētu gaisu. Ja tas nav iespējams nepietiekamu ventilācijas sistēmu dēļ vai ja dabiskā ventilācija ir ierobežota aukstuma vai stipri piesārņota āra gaisa dēļ, PVO iesaka izmantot gaisa attīrītājus kā papildu aizsardzības līdzekli pret vīrusu aerosoliem. Arī REHVA (HVAC ražotāju asociācijas) kopīgajā publikācijā norādīts, ka pareiza iekštelpu vides ventilācija ir veids, kā samazināt SARS-CoV-2 infekcijas risku.

 

Tomēr ar ventilāciju un citiem gaisa attīrīšanas pasākumiem vien nepietiek, lai jūs pasargātu no Covid-19 iedarbības. Taču, ja tos izmanto kopā ar citiem ieteicamajiem paņēmieniem (piemēram, sociālo distancēšanos, biežu roku mazgāšanu un virsmu dezinfekciju), tie var būt daļa no plāna, lai aizsargātu jūs un jūsu ģimeni.

 

[1] Mobilo gaisa attīrītāju testēšana skolas klasē: SARS-CoV-2 pārnešanas gaisa ceļā riska samazināšana   Īsā versija | Pilnā versija

Skolas klases skice, Philips gaisa attīrītāji skolas klasē

1. attēls. Klases telpas skice, kurā norādīts gaisa attīrītāju (no Nr. 1 līdz 4) un mērinstrumentu izvietojums divās vietās — A un B. 

Skolas klases skice, Philips gaisa attīrītāji skolas klasē

2. attēls. Augšējais panelis: kopējās aerosolu daudzuma koncentrācijas reprezentatīvs mērījums klasē ar gaisa attīrītājiem (sarkanā un melnā līnija) un telpā bez attīrītājiem mācību stundas laikā (zilā līnija). Nodarbības laikā četri gaisa attīrītāji darbojās 3. pakāpē ar aizvērtiem logiem un durvīm. Telpā bez gaisa attīrītājiem 12:06 uz īsu brīdi, ~1 minūti, tika atvērts logs, ļaujot no ārpuses ieplūst papildu daļiņām. Norādīta daļiņu koncentrācijas vidējā vērtība 1 minūtes intervālos. Vidējais panelis: lielāku daļiņu (no 0,3 līdz 10 µm, OPS mērījumi) daudzuma koncentrācija klasēs ar (sarkanā krāsā) un bez (zilā krāsā) gaisa attīrītājiem. Apakšējais panelis: daļiņu PM 10 masas koncentrācija telpās ar gaisa attīrītājiem un bez tiem. Vērtības ir izkliedētākas, jo ir zema skaitīšanas statistika lielākajām daļiņām, kas visvairāk ietekmē iegūto masas koncentrāciju

Vairāk rakstu par gaisa kvalitāti

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Mūsu vietni vislabāk var apskatīt, izmantojot jaunāko Microsoft Edge, Google Chrome vai Firefox versiju.