Atpakaļ
×

10 kosmiskie izgudrojumi, kas atrodas tepat blakus

Cik daudz ikdienas priekšmetu ir saistīti ar kosmosu?

Pārsteidzošs produktu daudzums ir radīts, pateicoties NASA kosmosa programmai. Šeit norādīti 10 labākie ikdienas produkti, kas nākuši no kosmosa:

 

1.  Pret skrāpējumiem noturīgas lēcas

Tā kā kosmosa vidē ir netīrumi un daļiņas, kas var sabojāt astronautu ķiveru vizierus, NASA izstrādāja pret skrāpējumiem noturīgas lēcas. Optikas industrija ātri piesavinājās šo tehnoloģiju, lai radītu brilles, kas bija desmit reizes izturīgākas nekā iepriekš. 

 

2. Ausu termometri

Neviens standarta termometrs nevar izmērīt zvaigžņu temperatūru, tāpēc NASA izmēģināja infrasarkano tehnoloģiju. Izmantojot šo ideju, kāds uzņēmums izgudroja infrasarkano sensoru, ievietoja to auss termometrā un izmantoja, lai izmērītu auss bungādiņas radīto enerģiju auss kanālā. Slimnīcās pieejamie var izmērīt jūsu temperatūru ātrāk nekā divās sekundēs. 

 

3. Apavu starpzoles

Apollo misijām radītajam kosmonauta tērpam bija pievienoti īpaši zābaki, kas padarīja astronautu soļus atsperīgus. Dažādi sporta apavu ražotāji ir aizguvuši šo tehnoloģiju, lai absorbētu enerģiju, kas rodas kājām atsitoties pret zemi, un izmantotu to papildu atspērienam. Nīls Ārmstrongs nezināja, cik daudz taisnības bija viņa vārdos par "milzu soli visai cilvēcei".

 

4. Neredzamas zobu skavas

Toms Krūzs zināja, ka viņš nevar satriekt kino auditoriju ar metālisku smaidu. Viņš izvēlējās izmantot neredzamās skavas, kas parādījās tirgū 1987. gadā un tūlīt guva panākumus. Tās izgatavotas no materiāla, kas tiek dēvēts par caurspīdīgo polikristalīna aluminu (TPA), kas radīts, lai aizsargātu infrasarkanās antenas pret siltuma meklējošiem raķešu izsekotājiem.

 

5.  Bezvadu darbarīki

Iztēlojieties lidojumu uz Mēnesi, lai iegūtu akmeņu paraugus, un pēc tam atklājumu, ka nekur nevarat pieslēgt savu urbi. Lai novērstu šādu izgāšanos, NASA iesaistījās jaudīga magnētiskā motora urbja izgatavošanā ar maksimāli ilgu bateriju darbības laiku. Kopš šī brīža līksmo amatnieki visā pasaulē.

 

6. Krāna ūdens filtri

Šie šķietami vienkāršie piederumi tika radīti, jo NASA bija nepieciešamība attīrīt ūdeni ilgos kosmiskajos lidojumos. Un kāpēc bija nepieciešamība to attīrīt? Kosmosā taču nav krāna ūdens.Astronautu dzertais ūdens tiek pārstrādāts no...ūdens, ko astronauti jau ir izdzēruši.

 

7.  Satelītnavigācija

Vēl pirms cilvēku nosūtīšanas kosmosā NASA būvēja satelītus, kas varēja sazināties ar cilvēkiem uz Zemes. Mūsdienu pilnveidotās versijas sniedz mums iespēju veikt tālsarunas un braukt ar automašīnām uz galamērķiem, neizmantojot vecmodīgās kartes.

 

8.  Noturīgas putas

Atvērtu šūnu poliuretāna-silikona plastmasa tika radīta izmantošanai NASA kosmosa kuģa sēdekļiem, lai samazinātu triecienu nosēšanās laikā. Materiāls vienmērīgi izlīdzina svaru un spiedienu, lai absorbētu triecienus, un atgriežas sākotnējā formā pat pēc saspiešanas 10% apjomā no tā izmēriem. Tagad tas ir ļoti populārs izmantošanai matračos.

 

9. Dūmu detektori

Ja jūsu telpās sācies ugunsgrēks vai izplūdusi uzliesmojoša gāze, jāpieļauj, ka vēlēsieties par to uzzināt iespējami ātrāk. Tāpēc NASA palīdzēja izgudrot pirmo pielāgojamo dūmu detektoru ar atšķirīgiem jutīguma līmeņiem, lai novērstu viltus trauksmes. Detektori, kas atrodas jūsu mājās, ir balstīti uz versijām, kas tika izmantotas Skylab, pirmajā ASV kosmosa stacijā.

 

10.  Droša savienošana

Varam saderēt, ka jūs nekad nebūtu šo atminējis. Šis vienkāršais, taču dzīvībai drošais process ietver garu, seklu kanālu izveidi uz skrejceļiem un autoceļiem .Tie novada lieko ūdeni no virsmas, lai uzlabotu riepu saķeri. Sākumā eksperimentāls objekts NASA pētījumu centrā 1960.-tajos gados, šī inovācija pārceļoja uz gājēju celiņiem un peldbaseiniem.